Władysław Pasikowski: Psy 3. W imię zasad

Kai dar prieš metus dėdulė Čarekas (Cezary Pazura), kurio youtube kanalą užsiprenumeravęs stebiu, nes nenoriu pamiršti lenkų kalbos, pranešė, kad Władysław Pasikowski jau kurs po 25 metų (!) trečiąjį filmą Psy (Šunys), aš negalėjau atsidžiaugti, ir pagaliau vakar (2020-02-24) šventė atėjo į mano kiemą – ar, tiksliau, tai aš su panike nulėkiau į Vilnių pažiūrėti Psy 3. W imię zasad (premjera po 26 metų įvyko – 2020m.)

Pilnai tikiu, kad jūs mano džiaugsmo suprasti negalite.

Pabėdavosiu eilinį kartą, kad mūsų šalyje išvis lenkų kinematografas prastai žinomas – nors nesu vienintelis, bet pastebėjau, kad daugeliu atvejų tampu kone “ekspertu“ dėl kitų nežinojimo (ir kaip dėl to pasisekė Londone darbe vos atvykus, kai su kolega radome iškart bendrą kalbą!).

Nors daugeliu atveju lenkų statyti netgi socializmo laikais filmai mums turėtų būti artimesni tiek pagal istorinius bendrus laikotarpius (ypač ATR laikai – ypač Henryk Sienkiewicz ekranizacijos), tiek ir pagal gerokai artimesnį kaimynų mentalitetą (apie Linksmuosius Devyniasdešimtuosius, kurie Lenkijoje dėka Solidarnosc ėjo truputį pirmiau Lietuvos Sąjūdžio iškovotų Nepriklausomybių), nei tas sovoko rusiškas-sovietinis, kurį bruka ištisai “lietuviškos“ televizijos.

Filmo pagrindinis veikėjas yra vienas žinomiausių herojų lenkų veiksmo filmuose – Franz Maurer, kurį suvaidino mano mylimiausias mažakalbis ir keikūnas lenkų aktorius Boguslaw Linda, ir kurį Wladislaw Pasikowski ne viename filme taip pat filmavęs.

Taip pats režisierius ir šį filmą pradeda scena iš kalėjimo prieš Franco paleidimą, savotiškai save parodijuodamas, nes taip prasidėjo ir “paskutinė“ prieš tai ėjusi dalis Psy 2: Ostatnia krew (Šunys 2: Paskutinis kraujas – čia irgi buvo ironiška režisieriaus aliuzija į Rambo).

Skirtumas toks, kad buvusį “ubeką“, t.y. valstybės saugumo (politinės policijos), pareigūną Francą Maurerį tuomet paleido anksčiau laiko po 4 metų, o šįkart jis išeina per amnestiją po… 25, nes buvo gavęs iki gyvos galvos. Ankstesnių dalių aktorių todėl labai grimuoti ar kažkaip sendinti ar jauninti, kaip kankinosi Martin Scorsese su savo The Irishman senukais, juos bandydamas kompiuteriu pajauninti, nereikėjo – viskas atrodė gerokai natūraliau ir įtikinamiau.

Aš nepasakosiu čia filmo siužeto, kaip ir neanalizuosiu praeitų dalių.

Lenkai išvis šaunuoliai, kad kine dar anuomet įamžino vienos santvarkos virsmą į kitą, ir kaip saugumiečiai tapo kriminalinės policijos sekliai, ir kaip Linksmaisiais Devyniasdešimtaisiais ne visi perėjo į gėrio pusę, ką veikė Rusijos mafija ir lenkų organizuoti nusikaltėliai, ir… ką dabar GRU veikia iš seno papročio. Lietuvoje tikrai nėra jokių išimčių, tačiau filme ir netgi dalinai literatūroje tokių kūrinių banaliai neturime.

Kodėl?

Nežinau – gal lauksime, kol KGB majoras (ar papulkininkis) bei Sąjūdžio aktyvistas ir žurnalistas Algimantas Čekuolis numirs? Gal kažkada nulupsime visus memorialus VSD įkūrėjui ir trijų žvalgybų agentui Liudui Girai, o po to susigriebsime ir kažką su to avantiūristo faktais meniško prikursime? Gal kada nors rašytojas ir pereinamosios sovietų kolaboracinės Liaudies Vyriausybės premjeras Vincas “Krėvė“ Mickevičius bus suvokiamas ne kaip kokios tautosakos klasikas, bet dar ir kaip dukart Lietuvos Šaulių Sąjungos vadas bei Klaipėdos krašto “nukrymašinimo“ organizatorius?

O lenkai tuo tarpu kuria labai smagius filmus ne tik istorine prasme, bet ir veiksmo (kada nors, tikiuosi, ir LLKS bus įkvėpimui kurti istorinius veiksmo filmus, o ne propagandinius ar šventiškai herojizuojančius).

Ir nors režisierius dėmesingas detalėms, kurdamas scenas, bet šiame filme kažkodėl rastumėte kai kurių nesuderintų montaže scenų (išeina į lauką, kur pliaupia liūtis, bet lauke jau ji praėjusi) ar truputį trūkstančių logikos (herojus policija šturmuoja tik iš vienos pusės ir stogo, tarsi pastato apsupti negalima būtų iš kitų trijų), kaip ir kai kurie siužeto galai pamesti (moterį patrulę palieka ramybėje; kas tas, nužudęs prostitutę ir imitavęs maniaką, kai įtariamasis išsigina; kur prapuolė “Plytos“ pavaldinys ir jo sėbras; ar kas nutinka komisarui, kuris jau ant prisipažinimo ribos; kieno kraujas ant Volfo visureigio keleivio pusės, ir kaip jo nukniauktas milijonas pervedamas į sąskaitą; kodėl morge gydytoja nepadarė Maureriui prašytos kraujo analizės, o gal ir padarė; ir pan.).

Toks įspūdis, kad režisierius siužeto pratęsimų pasiliktų dar ketvirtam filmui, tačiau… šis filmas baigiasi liūdnai (nors ir logiškai bei teisingai – stebuklų nebūna, čia jums ne Bolivudas), ir ketvirtasis jo sukurtasis greičiau būtų jau TV serialas su naujais herojais, kurių priešistorę matėme šiuose Šunyse, pvz.: krimalisto Wit (Marcin Dorocinski), kurį nukabino labai smagi panelė Ola (Dominika Walo), teigusi, kad susižadėjusi, ar kaip ten toliau “žlibam snaiperiui“ Damianui (Sebastian Fabijanski) sekasi.

Gal taip ir bus – juk iki šio trečiojo filmo buvo išleista šiais metais Valentino dienai Psy 2.5. W imię miłości (Šunys 2.5: Meilės vardu) audio knyga, kurioje Psy 3 priešistorę dėsto “Naujokas“ Waldemar Morawec, ir kurį filmuose suvaidino puikus Boguslawo Lindos partneris ne tik šiuose – jau minėtasis Cezary Pazura (jūs gal pamenate jį iš paiko policininko Cezary Cezary BTV rodytame seriale 13-ta nuovada).

O aš taip pagalvojau, kad šis liūdesys (beje, Forum Cinemas Vingis neturėjo net filmo plakato selfiukui pasidaryti – taip, klausiau kasoje, o kasininkė net per raciją su vadyba susisiekė!) nuo filmo peržiūros iki šios dienos panašus į tą, kurį patyriau po Jean Paul Belmondo, suvaidinusio filme Le Professionnel. Tam tikra prasme herojai yra panašūs – savo likimu, kaip ir aktoriai savo charizma.

Man nelabai svarbu, ką ten kritikai internete filmui prirašo – aš šališkas, ir ši yra ketvirtį amžiaus laukta kultinio filmo dalis, kurios bent jau man laukti vertėjo. Ir ačiū režisieriui bei scenaristui ir visiems aktoriams, kad turėjau malonumo pažiūrėti – ir ačiū tiems, kas vis tik atvežė filmą į Lietuvą, ir mes galėjome pamatyti kino ekrane, o ne ieškotis internetuose.

Filmo oficialus užkabliuotukas čia:

Autorius: Skipper_LTU

PayPal.Me/Burvedys

Viena mintis apie „Władysław Pasikowski: Psy 3. W imię zasad“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: